Monday, 6 February 2023

Belcika Cikolatasi Neden Bu kadar Meshur ?

Belcika Cikolatasi Neden Bu kadar Meshur ?

Pek cok ulkede cikolata uretiliyor ancak hic biri Belcika cikolatasin standatina erisemiyor. Peki neden ? Belçika çikolatasını farklı kılan detayları nedir ? Lezzetini deneyimlerken ardındaki sırları öğren!

Cikolatanin tarihi

Olmekler tarafından bulunduğu düşünülen çikolatanın kaderi, Amerika'nın keşfiyle tümüyle değişti. Amerika'nın en eski yerleşimcilerinin dinsel törenlerde baharatlarla sıcak olarak olarak tükettiği çikolata, kıtadaki kolonileşme sonrasında Avrupa'ya, Avrupa'dan da tüm dünyaya yayıldı. İsviçrelilerin modern çikolatayı üretmeleri yanıltmasın. Özellikle el yapımı çikolatalar söz konusu olunca Belçikalılar da oldukça iddialı. Hatta gurmelerin hatırı sayılır bir kısmı, dünyanın en iyi çikolatasını Belçikalıların yaptığını savunuyor. Kısacası, İsviçreliler ve Belçikalılar çikolata konusunda yüz yılı aşkın bir zamandır rekabet ediyor.

belçika çikolatası


 Neden Belçika Çikolatası Bu Kadar Seviliyor? 

Yoğun kakao aromasıni sevenlerdenoz Belçika çikolatası kesinlike favoriniz olacak Belçika çikolataları, diğer çikolatalara kıyasla daha fazla kakao bileşeni içeriyor. Belçikalı üreticiler, sadece yüksek kaliteli kakao çekirdekleri kullanıyor. 

Belçika yasaları da kullanılan kakao yağı yüzdesinin %35'in altına düşmesinin önüne geçiyor ve kakao yağının yanında sadece tereyağı gibi yüksek kalitede yağların kullanımına izin veriyor. Bu nedenle, özellikle bitter gibi keskin lezzeti olan çikolatalarda rakipsiz bir lezzet sunuyor. Belçikalıların findikli ve trüfün mucidi olduğunu biliyor musun? findikli ve trüfü bulmaları, el yapımı çikolatalarda benzersiz çeşitliliğe ulaşmalarına zemin hazırlamış. 

İstiridye kabuğu formu Belçika çikolataları ile özdeşleşse de farklı biçim ve ebatlarda çeşitleri bulunuyor. Tereyağı kullanılarak hazırlanan iç dolguyla zenginleştirilen çikolatalar, yoğun kakao lezzetine yumuşak bir dokunuş katıyor.


Neden Belcika Cikolatasi Bu Kadar Meshur 

Belçika çikolatası genellikle dünyanın en iyi çikolatası olarak adlandırılır. Peki neden? ilk önce tarihi öğrenmelisin 1880'de belçika, kongo'dan kakao'yu geri getirmeye başladı. 

o andan itibaren, süreci inceleyebilen, deneyip rafine edebilen ve bugün bildiğimiz çikolatayı üretebilen belçikalılar. 1912'de jean neuhaus, içine dolguların girebileceği soğuk bir çikolata kabuğu olan "ezber bozan" the praline'i buldu. 

bu, çikolataya fındık, aromalı kremler ve nugalar eklemeye başlayan çikolata lezzet kombinasyonlarına, çikolatacılara dünyayı açtı. bu, dünyanın dört bir yanındaki insanların çikolata tüketme şeklini sonsuza dek değiştirdi! belçika'da çikolata kültürü bir kez kurulduktan sonra onu devam ettiren malzemeler ve işlemeydi. belçika çikolatası, aynı süreçleri ve yüksek kaliteli malzemeleri kullanan küçük, yerel çikolata dükkanlarında yapılır… bu 100 yılı aşkın süredir değişmedi!

 bütünlük, yüksek kaliteli malzemeler ve zengin tarihinin yanı sıra; belçika çikolatasının özel olmasının son bir nedeni de ülkenin rütbesi ve statüsüdür. brüksel'in uluslararası insan varlığı, new york'tan sonra ikinci sıradadır, ayrıca şehirde avrupa birliği ve nato'nun karargahları bulunmaktadır. bu da onu bir hub yapar. brüksel havalimanı'nın dünyanın en çok çikolata sattığı söyleniyor! belçika'da üretilen 220.000 ton çikolata ile oraya gelen ve giden çok insan olduğu için inanmak zor değil. 

Neden Brüksel Çikolatanın Başkenti Olarak Görülüyor? 

Brüksel'de, 2000'in üstünde el yapımı çikolata dükkanı bulunuyor. Üstelik, Brüksel'deki çikolatacıların çoğu köklü bir geçmişe sahip. Belçika'nın en iyi çikolata ustaları Brüksel'deki dükkanlarında çikolata dünyasına yeni lezzetler katmak için çabalıyor. Belçika'yı ziyaret edenler, Brüksel çikolata dükkanlarına uğrayarak birbirinden değişik lezzetleri yerinde deneme fırsatı yakalıyor. Brüksel'deki en Iyi Çikolata Üreticileri Hangileri? 

Belçika, dünyada ün salmış çikolata üreticisi Godiva'nın merkezi. Kökeni 1926'ya dayanan Godiva, orijinal lezzetini koruduğundan mıdır bilinmez, Belçika'nın en pahalı çikolata markası. Leonidas, geleneksel Belçika çikolata lezzetini deneyimleyebileceğin daha uygun fiyatlı bir çikolata üreticisi. 1857 yılında kurulan Neuhaus, Belçika'nın en köklü çikolata dükkanı. 60'tan fazla şekle sahip dolgulu çikolatayı Neuhaus'ta deneyimleyebilirsin. Galler, Mary, Belvas ve Bruyerre gibi çok sayıda üretici, geleneksel Belçika lezzetini ziyaretçileriyle buluşturuyor.

 Belçika Çikolatası İçin Ozel Bir Kural Var mı? 

Daha oncede belirttigim gibi Belçika yasaları, bir çikolatanın Belçika çikolatası olarak adlandırılması ve Belçika çikolatası imzasını taşıyabilmesi için birtakım standartlar talep ediyor. Belçika sınırları dışında üretilen hiçbir çikolata Belçika çikolatası bandrolünü taşıyamıyor. Bileşiminden üretimine kadar pek çok konu hakkında Belçika yasalarında bir çerçeve çizilse bile, yine de Belçika çikolataları için bir standarttan bahsetmek pek doğru değil.

Olur da yolunu suzerde Brugge'de Belcika cikolatalarinin tadina bakmayi unutmayin.Su brugge de gezilecek yerler nden  ve leuven gezi notlari ndan detayli bigiler alabilirsiniz. Ayrica Brugge'de gecen bir film izlemek isterseniz, in Brugge filminin elestirisine buradan ulasabilirsiniz.No comments:

Post a Comment